Domů / Počasí / Po víkendových bouřkách se řeky vrací k běžnému průtoku, v pondělí bude srážek ubývat

Po víkendových bouřkách se řeky vrací k běžnému průtoku, v pondělí bude srážek ubývat

Řeky se po víkendových silných bouřkách doprovázených přívalovým deštěm vrací k běžnému průtoku. Podle aktuálních údajů hydrologů už platí druhý povodňový stupeň ze tří pouze na řece Novohradce v Úhřeticích v Pardubickém kraji.

Na dalších osmi místech v Kraji Vysočina a v Jihomoravském kraji jsou řeky na prvním stupni, týká se to zejména Svratky a Sázavy. Platnost výstrahy meteorologů před vydatným deštěm a bouřkami skončila v pondělí ráno v 06:00.

Řeka Novohradka v neděli vystoupala v Luži po 14:30 na nejvyšší třetí povodňový stupeň, po 20:00 klesla na druhý a před 22:00 na první povodňový stupeň. Kvůli předpokladu nárůstu vody na středním a dolním toku Novohradky hasiči v neděli stavěli zábrany v Hrochově Týnci.

Hasiči v sobotu a v neděli vyjížděli kvůli následkům bouřek k více než 1350 zásahům. Odčerpávali vodu z budov, odklízeli spadlé stromy a vyprošťovali auta. V neděli měli nejvíce práce v Pardubickém kraji.

V sobotu blesková povodeň zaplavila deset domů a zničila cesty v Pusté Rybné na Svitavsku, voda natekla také do suterénu Thomayerovy nemocnice v Praze. V neděli hasiči evakuovali seniory z domova důchodců v Heřmanově Městci a další lidi v obcích na Chrudimsku, vodu čerpali také ze školy v Brně-Žebětíně. Voda se v neděli odpoledne prohnala také zoologickou zahradou v Praze.

Během pondělí bude srážek i oblačnosti podle meteorologů ubývat. Zataženo bude na jihozápadě a jihu republiky, místy se může přehnat déšť, ojediněle bouřky.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Přívalové deště zasáhly Správu státních hmotných rezerv, z areálu unikly ropné látky

ČTK Aktualizováno před 3 minutami Víkendové přívalové deště poničily také infrastrukturu skladu Správu státních hmotných …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *