Domů / Zprávy z regionů / Extrémní nebezpečí záplav je v části Pardubického kraje, řeky stoupají i na Vysočině

Extrémní nebezpečí záplav je v části Pardubického kraje, řeky stoupají i na Vysočině

ČTK

Aktualizováno před 11 minutami

V okresech Chrudim, Pardubice a u Moravské Třebové na Svitavsku hrozí v nadcházejících hodinách extrémní nebezpečí záplav. Důvodem je dosažení nejvyššího povodňového stupně v povodí Novohradky, Dolní Chrudimky a na Jevíčce. Vzhledem ke spadlým i očekávaným srážkám se zvednou i hladiny řek, které odvodňují Jeseníky a Orlické hory. Na Vysočině hasiči preventivně evakuovali skautský tábor.

Upozornění Českého hydrometeorologického ústavu na nejvyšší nebezpečí povodní platí pro Chrudimsko a Pardubicko do úterního poledne, v oblasti Moravské Třebové do dnešního odpoledne. Podle meteorologů voda může zatopit níže položená místa a silnice, v podmáčených oblastech hrozí také pády stromů.

Z břehů se může vlivem deště vylévat do úterního poledne také voda z řek na severu Královéhradeckého, Moravskoslezského a Olomouckého kraje a na jihu Pardubického kraje.

Kvůli doznívajícím srážkám se na první, případně druhý povodňový stupeň dostanou i řeky odvodňující východ Šumavy a Novohradské hory, uvedli meteorologové. Ve východní části Česka má podle nich vydatně pršet do dnešního odpoledne, později odpoledne by měl déšť od západu ustávat.

Hasiči na Vysočině preventivně evakuovali skautský tábor

Hladiny řek v pondělí stoupají také na vysočině. První povodňový stupeň, bdělost, překročily na pěti místech na řekách Svratka, Sázava a Doubrava. Kvůli stoupající hladině Doubravy hasiči preventivě evakuovali dětský tábor v Libické Lhotce, která je místní částí Libice nad Doubravou na Havlíčkobrodsku. Bylo tam asi 45 dětí, jsou v pořádku, o jejich ubytování se postaral městys. Vyplývá to z informací meteorologů, hasičů a městyse.

Děti z tábora začali dobrovolní hasiči odvážet před 10:00, evakuaci ukončili asi po hodině. Uvedla to mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

„Děti byly promáchané za tu noc, jak tady pršelo. Tak aby se mohly usušit,“ řekl starosta Libice nad Doubravou Václav Venhauer. Uvedl, že jde o skautský tábor, který se koná pravidelně. Přechodné zázemí našli táborníci v obecní ubytovně a ve škole.

Hasiči na Vysočině měli od nedělních 16:00 kvůli počasí okolo 30 výjezdů, nejvíc na Havlíčkobrodsku. Zraněný nikdo nebyl. „Nejčastěji jsme čerpali vodu ze zatopených sklepů,“ uvedla Musilová.

První povodňový stupeň překročila po 08:00 Svratka v Dalečíně a v Borovnici, na Doubravě začala platit bdělost kolem 09:30. Sázava se dostala po 10:00 na první povodňový stupeň ve Žďáru nad Sázavou a ve stanici Sázava. Vyplývá to z údajů, které zveřejňuje Český hydrometeorologický ústav.

Podle meteorologů se bude oblačnost na Vysočině odpoledne od západu částečně protrhávat. Nejvyšší denní teploty budou mezi 18 až 21 stupni Celsia. V některých částech Vysočiny by podle výstrahy meteorologů mohly hladiny řek stoupat až do úterního poledne.
Zdroj příspěvku

Koukněte také

Smetanovu vyhlídku zavřeli kvůli chování lidí, říká starosta. Nejspíš ale nelegálně

Haldy odpadků a auta parkující na loukách či po obou stranách úzkých silniček. Taková je …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *