Domů / Zprávy z regionů / Soud uložil podmínku řidiči sanitky za srážku s vlakem, při níž zemřel pacient

Soud uložil podmínku řidiči sanitky za srážku s vlakem, při níž zemřel pacient

Okresní soud v Příbrami uložil roční trest podmíněně odložený na dva roky řidiči sanitky kvůli loňské srážce s vlakem na přejezdu v Čenkově na Příbramsku. Zároveň nesmí čtyři roky usednout za volant a náleží mu i peněžitý trest. Při tragické nehodě zemřel převážený šestaosmdesátiletý pacient, spolujezdkyně utrpěla zranění. Obžalovaný i státní zástupkyně si ponechali lhůtu pro odvolání.

Nehoda se stala loni 4. dubna ráno na trati mezi Jinci a Bratkovicemi. Převozová sanitka patřící hořovické nemocnici vezla seniora na vyšetření, vlak narazil do zadní části sanitního vozu. Zdravotní sestra při nehodě utrpěla zhmoždění hrudníku od bezpečnostního pásu. Řidiči sanitky ani 25 cestujícím ve vlaku se nic nestalo.

Pětačtyřicetiletý řidič se podle soudu plně nevěnoval řízení a vjel na přejezd v době, kdy svítila červená výstražná světla. Obžalovaný to odmítá. Po vynesení rozsudku řekl, že se cítí nevinen, a poukázal na to, že v jeho prospěch hovoří čtyři svědectví. Trvá na tom, že na přejezd vjel opatrně, rychlostí 13 kilometrů v hodině, a svítila bílá světla.

Soudce i státní zástupkyně odkazovali na znalecké posudky, podle nichž bylo signalizační zařízení v pořádku. Soudce Miloslav Boudník při odůvodnění rozsudku uvedl, že řidičova vina je jednoznačná. To, že někteří svědci neslyšeli zvukovou signalizaci, podle něj nemělo pro dokazování žádný význam. „Kdo bydlí u železniční tratě, je na to tak navyklý, že v podstatě ani nevnímá, že projede vlak,“ podotkl Boudník.

Podle soudce šlo nepochybně o selhání a obžalovaný signalizační zařízení přehlédl. „Což se na druhou stranu může stát, všichni jsme lidé, chybujeme,“ dodal Boudník. Podobně argumentovala i státní zástupkyně. Tomu, že bílá světla na přejezdu údajně viděla i zraněná sestra, by nepřipisovala význam, protože žena při nehodě utrpěla šok.

Řidič se omluvil pozůstalým, trvá ale na nevině

Řidič se podle Boudníka dopustil usmrcení z nedbalosti a těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti, za což kromě jiného dostal peněžitý trest 20 000 korun. Zraněné zdravotní sestře musí uhradit 44 500 korun. Nároky dalších poškozených soud odkázal na civilní řízení.

Soud přihlédl k řidičově dosavadní bezúhonnosti i tomu, že po nehodě zavolal záchranáře a snažil se pomoci zraněné spolujezdkyni. „Na druhou stranu fatální následek v podobě úmrtí poškozeného jsme museli také vzít v úvahu,“ dodal Boudník.

Žalobkyně poukázala i na to, že muž má záznamy v kartě řidiče a v minulosti byl postihován za rychlou jízdu. Obžalovaný se v soudní síni pozůstalým se omluvil, trval ale na tom, že je nevinen.

Video z kampaně Správy železnic: Nepodceňujte vlaky na přejezdech!

Kampaň SŽDC Bezpečná železnice – Nepodceňuj vlaky na železničních přejezdech! | Video: SŽDC


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Smetanovu vyhlídku zavřeli kvůli chování lidí, říká starosta. Nejspíš ale nelegálně

Haldy odpadků a auta parkující na loukách či po obou stranách úzkých silniček. Taková je …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *