Domů / Ekonomika / Vyprodané tuzemské hotely? Většina ubytovatelů očekává obsazenost ze dvou třetin

Vyprodané tuzemské hotely? Většina ubytovatelů očekává obsazenost ze dvou třetin

Nižší obsazenost než loni předpokládá v letošní letní sezoně více než polovina poskytovatelů ubytování v Česku. Firmy očekávají v průměru obsazenost 61 procent, oproti loňsku o pětinu menší. Levnější pobyt letos nabízí zhruba třetina provozovatelů ubytovacích zařízení alespoň částečně závislá na zahraniční klientele. Stejný počet podnikatelů zaměřených na domácí hosty zdražil.

Poskytovatelé ubytování převážně závislí na hostech ze zahraničí evidovali loni v červenci a srpnu obsazenost 80 procent, letos podle průzkumu čekají propad na 49 procent. „U firem, v jejichž klientele dlouhodobě převažují čeští hosté, není situace tak dramatická. Zatímco loni měly obsazenost 82 procent, letos odhadují, že docílí zhruba 69 procent,“ uvedl marketingový a uživatelský průzkumník Darek Pikálek ze společnosti Seznam.cz, která průzkum v úterý zveřejnila v tiskové zprávě.

Poukazy na lázeňské pobyty, které připravilo ministerstvo pro místní rozvoj, vítá téměř tři čtvrtiny respondentů, polovina věří v jejich významný pozitivní efekt. Větší naděje do pomoci prostřednictvím poukazů vkládají poskytovatelé ubytování s většinovou zahraniční klientelou. Téměř 60 procent z nich je přesvědčeno, že jim poukazy hodně pomohou. Provozovatelé ubytovacích zařízení by podle průzkumu uvítali také pomoc od agentury CzechTourism v rámci kampaně na podporu domácího cestovního ruchu.

Průzkum dále ukázal, že se letos vlivem šíření nákazy snížil zájem o wellness služby. Propad vnímá zhruba čtvrtina poskytovatelů ubytování. O dezinfekci pokojů a společných prostor se letos často zajímají čtyři procenta lidí. S otázkami na dezinfekci se však setkalo 23 procent provozovatelů ubytovacích zařízení.

Online průzkum se uskutečnil na přelomu května a června mezi poskytovateli ubytování registrovaných na portálu Firmy.cz. Dotazník vyplnilo 279 společností.

Po uvolnění vládních restrikcí podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací zůstalo zejména v Praze uzavřeno zhruba 30 procent hotelů. V regionech se počet pohybuje kolem šesti procent. Obsazenost v červnu v Praze je kolem pěti a deseti procent, v krajích do 40 procent.

Na začátku krize nám padla čísla na nulu a byla to pohroma. Potvrdilo se ale, že bezkontaktní recepce je cesta, líčí šéfka startupu MyStay. | Video: Emma Smetana


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Mzdové rozdíly mezi muži a ženami se po pandemii ještě zvětší, říká ekonomka Fialová

Většina péče o děti byla v době uzavření škol v rukou žen, a navíc pandemie …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *